INFORMUJEME OBČANY, ŽE ZNÁMKA NA POPELNICE Z ROKU 2024 PLATÍ AŽ DO KONCE BŘEZNA 2025. VÍCE K PLATBÁM ZA ODPADY V ODKAZE NÍŽE "INFORMACE O VÝŠI A ZPŮSOBU PLATBY ZA KOMUNÁLNÍ ODPAD 2025"
1. Na hoření obrubě: Gos mich Frantz Schönfelt Bürger der königl. Alten Stat Prag. 1717
Hoření pás ornamentální sahá dosti hluboko, dolení má tvar festonů. Zvon váží asi 8 ct. (dle inventáře z r. 1791)
2. S. Anna bývalá Maria, v Budějovicích ulitý a r. 1786 posvěcený, přelit od Jana Karla (?) Pernera. Nápis: ANNO 1828
3. Jos. Perner in Budweis
Světové války poznamenaly stav zvonů v Česku nejradikálněji a nejinak tomu bylo i v Lodhéřově. Kvůli získání barevných kovů pro válečné účely byly zvony z kostelů a kaplí nemilosrdně rekvírovány (zabaveny). Po II. světové válce jich bylo zpět vráceno pouze asi 15%, avšak jedná se o odhad velmi nejistý, protože úplná evidence zvonů neexistovala ani tehdy ani dnes. Stejně tak není jasné, zda větší škody napáchala první nebo druhá světová válka.
V současnosti zde visí 2 zvony nad sebou a zbývající dvě pole jsou prázdná. Horní zvon je pravděpodobně ten třetí ze soupisu z roku 1901. Pochází z dílny Pernerů v Českých Budějovicích, váží přibližně 90 kilogramů a v průměru má 55 cm. Nahoře ho zdobí ornamentální pás s florálním (rostlinným) motivem a má moderní talířovou kulatou korunu.
Spodní zvon v Soupisu historických památek nenajdeme. Tento zvon je menší, pochází z 18. století a vyrobil ho Valentin Lissiak. Vidíme na něm reliéfy svatých a andělíčky v oblacích, nad reliéfem sv. Floriána na nás shlíží božské oko. Zvon prošel přibližně před 20 lety celkovou rekonstrukcí, byl nově zavěšen a kvůli opotřebení otočen o 90 stupňů. Je zavěšen za šestiramennou korunu, na níž bylo jedno ucho uraženo a přestože náhrada byla vykována ze železa, je na zvonu dobře uchycena.
Oba zvony jsou funkční a mohou se kdykoliv rozeznít, ale bohužel není nikdo, kdo by zvonil.
Fragmenty v Muzeu Jindřichohradecka
Ve spolupráci se zvonařem Michalem Votrubou byl propátrán obsah beden s nápisem Lodhéřov, které se nacházejí v Muzeu Jindřichohradecka. Jsou v nich uloženy fragmenty lodhéřovských otisků zvonů. Ty se dělaly do sádry a měly sloužit jako šablona pro případnou výrobu nových zvonů podle těch zrekvírovaných. K tomu však docházelo jen zcela výjimečně.
Ve sbírce se nacházejí části otisků dvou zvonů. Větší zvon byl precizně ulitý, v průměru měřil cca 1 metr a vážil zhruba 500 kg. Zdobil ho rostlinný motiv a medailony 4 evangelistů. Nacházíme zde Marka se lvem a Jana s orlem. Dále je vyzdoben reliéfem Svaté trojice a reliéfem sv. Petra a Pavla. Druhý zvon byl odlit roku 1717 v Praze, což dokládá nápis na sádrovém odlitku zvonu. Zvon byl zdoben rozsáhlým nápisem a reliéfy svatého Jana Nepomuckého a světice, nejspíše jde o reliéf sv. Máří Magdalény. Hmotnost zvonu se mohla pohybovat okolo 300 kg a jeho dolní průměr mohl činit 80 cm. Podle údajů uvedených v soupisu z roku 1901se s velkou pravděpodobností jedná o první dva uvedené zvony. To by odpovídalo i praxi při rekvírování, kdy se zabavovaly největší zvony a minimálně jeden zvon musel na zvonici zůstat, aby sloužil jako signální.
Pondělí
7:00 - 11:00 / 12:00 - 16:30
Středa
7:00 - 11:00 / 12:00 - 16:30
Pátek
7:00 - 11:00 / 12:00 - 13:30
Úterý a čtvrtek
ZAVŘENO - pouze sjednaná jednání
Užitečné informace
Partneři
Naše ocenění